Gotówka szansą na nieruchomości klasy premium

Luksusowe nieruchomości to inwestycja, na którą coraz częściej decyduje się coraz więcej Polaków o wyższej zamożności, niż przeciętna. Co ciekawe, ich głównym źródłem wykorzystywanym na zakup są zazwyczaj własne zasoby, jednak wielu z nich decyduje się także na skorzystanie z opcji kredytowej, która stanowić ma wsparcie inwestycji. Największą niespodziankę stanowi fakt, że aż 5% zamożnych Polaków deklaruje chęć skorzystania z opcji kredytowej udzielanej przez banki.

Gotówkowe premium

Od dłuższego czasu na rynku nieruchomości klasy premium zauważyć można tendencję do inwestycji gotówkowych, dla których wytłumaczeniem jest inwestycja wcześniej zgromadzonych nadwyżek finansowych, w kolejne realizacje, które przynosić będą satysfakcjonujące zyski. Co ważne, osoby zamożne wykazują podobne do średnio zamożnych obywateli preferencje co do zarządzania oszczędnościami. Nieruchomości, według wielu statystyk i ankiet, plasują się na trzecim miejscu, zaraz po rachunkach oszczędnościowych i lokatach bankowych. Tuż za podium zauważyć można inwestycje w akcje, a także kupno walut czy metali szlachetnych. Dany podział wynika przede wszystkim z lokowania oszczędności w bezpiecznych inwestycjach, jakimi są właśnie nieruchomości – niezmiennie od lat. Co więcej, nieruchomości są jednocześnie źródłem systematycznych i bardzo atrakcyjnych zysków, które działają długofalowo.

Gotówka szansą na inwestycję

Ubiegłoroczne dane publikowane przez Narodowy Bank Polski wykazują, że trzeci kwartał 2017 był okresem, kiedy to inwestycje w nieruchomości z największych miast Polski, odbyły się aż w 65% przy wykorzystaniu gotówki. Osoby o ponadprzeciętnym dochodzie z chęcią inwestują swoje zaoszczędzone środki finansowe na zakup luksusowych lokali w dużych miastach, które na przestrzeni lat przynoszą wysokie zyski, gwarantujące wzrost oszczędności inwestora.  Co ważne, mieszkania, które za gotówkę zakupiło aż 65% zamożnych Polaków, pochodzi z rynku pierwotnego. Warto także zaznaczyć, że ubiegły rok był najlepszym od 6 lat, jeśli chodzi o rynek nieruchomości, co potwierdzają liczne ankiety, a także statystyki przeprowadzane przez poszczególne banki.

Kredyt hipoteczny wsparciem inwestycji

Deutsche Bank przeprowadził ankietę, w której to, aż 15% ankietowanych potwierdziło przydatność kredytów hipotecznych w przypadku inwestycji w nieruchomość klasy premium. Co ważne, chodzi tu o zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych. Ze względu na status finansowy, a także odpowiednią historię kredytową, osoby zamożne nie muszą się martwić o decyzję w sprawie uzyskania nawet bardzo wysokiego kredytu hipotecznego.

Co ciekawe, hipotetyczne przeznaczenie kredytu hipotecznego zmienia się wraz z podziałem na grupy wiekowe, gdzie grupa zamożnych Polaków w wieku poniżej 34 roku życia wykorzystałaby zaczerpniętą z banku pożyczkę na zakup nieruchomości na własne potrzeby, gdy grupa 21% zamożnych 45-54 latków, deklaruje, że kredyt ulokowałaby w nieruchomości z przeznaczeniem na inwestycję długoterminową.

Podobnie wygląda kwestia estetyki i wyboru nieruchomości. Grupa młodszych inwestuje zazwyczaj w tradycyjne, lecz droższe lokale, w momencie, gdy starsi zamożni, zazwyczaj wybierają luksusowe apartamenty, charakteryzujące się niezwykłym designem, wykraczającym ponad standardy.