Kilka pytań do dewelopera – zadaj je, zanim kupisz mieszkanie

Kupno mieszkania to poważna decyzja. Warto przygotować się do tego jak najlepiej i porozmawiać z deweloperem. Zadajmy mu kilka pytań, aby móc otrzymać odpowiedzi na nurtujące nas zagadnienia. Oto one:

 1. Czy deweloper dysponuje ważnymi dokumentami?
  W ustawie deweloperskiej zapisano, że kupujący mają mieć możliwość zapoznania się m.in. z aktualną księgą wieczystą nieruchomości oraz kopią dotyczącą pozwolenia na budowę. Do wglądu powinny być także finansowe sprawozdania dewelopera (z ostatnich dwóch lat) oraz architektoniczno-budowlany projekt nieruchomości. Naszą czujność powinno zatem wzbudzić to, że deweloper nie chce pokazać ww. dokumentów.
 2. Jak będzie prezentować się otoczenie nieruchomości?
  Podczas spotkania warto zapytać o prospekt, w jakim nakreślono ważne informacje nt. sąsiedztwa inwestycji. Tym samym dowiemy się więcej o miejscu, w którym chcemy zamieszkać i być może unikniemy przykrych rozczarowań, kiedy to za jakiś czas np. widok na drzewa zasłoni nam kolejny budynek. Zapoznajmy się także z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, jaki znajdziemy np. na stronie internetowej Urzędu Gminy.
 3. Co musimy wiedzieć o warunkach dot. odstąpienia od umowy?
  Ustawa deweloperska określa warunki odstąpienia od umowy dla obu stron. Warto jednak wiedzieć, że deweloper może dysponować dodatkowymi ustaleniami. Dlatego też ten zapis umowy należy wnikliwie sprawdzić i wypytać o wszystkie szczegóły.
 4. Jak prezentują się inne realizacje dewelopera?
  Zanim zdecydujemy się na ofertę dewelopera, zapoznajmy się z jego wcześniejszymi inwestycjami oraz historią działalności. Zapytajmy m.in. o standard wykończenia i jakość wcześniejszych nieruchomości, a także o to, czy deweloper działa w innych miastach. Sprawdźmy również to, czy przynależy on do Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
 5. W jaki sposób inwestycja jest finansowana?
  Pierwszy wariant wiąże się z finansowaniem inwestycji z własnych pieniędzy dewelopera, a drugi z kredytu udzielanego mu przez bank. Według opinii specjalistów kupujący są lepiej zabezpieczeni, jeśli inwestycja odbywa się z udziałem banku. Powody? Deweloper musiał spełnić szereg wymagań, aby otrzymać kredyt oraz przebieg inwestycji jest dokładnie kontrolowany przez podmiot udzielający kredytu.
 6. Na ile etapów podzielono inwestycję i jak to wpływa na terminy płatności?
  Prospekt budowy określa terminy zakończenia poszczególnych etapów i to wówczas najczęściej kupujący musi dokonać kolejnej płatności. Tak też, jeśli otrzymaliśmy kredyt, zaczynamy spłatę nawet na kilka miesięcy przed oddaniem inwestycji do użytku. Deweloperzy oferują również inne rozwiązania np. dokonanie 20% wpłaty za mieszkanie przy podpisaniu umowy, a reszta kwoty już po otrzymaniu kluczy.
 7. Co wchodzi w zakres standardu deweloperskiego?
  W umowie zakupu zawarte są informacje nt. tego, w jakim stanie i o jakim wyposażeniu kupujący otrzymają mieszkanie. Warto pamiętać o tym, że pojęcie „standard deweloperski” nie jest uściślone żadnymi normami, więc każdy sprzedający może je traktować w inny sposób. Zatem podczas spotkania z deweloperem należy zapytać np. o to, w jakiej klasie występują drzwi antywłamaniowe, z czego wykonano okna, jakie materiały zastosowano na sufitach i ścianach. Upewnijmy się również, jaki standard utrzymują części wspólne – klatki schodowe, windy.
 8. Czy zakup miejsca postojowego jest konieczny?
  Zakup miejsca postojowego jest dodatkową opcją, na którą kupujący nie musi się zdecydować. Wskazane jest jednak dokładne rozpatrzenie sprawy i przeczytanie umowy, gdyż niektórzy deweloperzy wraz z zakupem mieszkanie zobowiązują kupujących do nabycia miejsca postojowego w hali garażowej.