Ostatnia chwila na zakup mieszkania w programie MdM. Co warto wiedzieć?

Na początku stycznia 2018 roku będzie dostępna kolejna, ale i zarazem ostatnia pula środków przeznaczonych na dofinansowania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Warto się zatem spieszyć ze składaniem wniosków, aby móc otrzymać dodatkowe fundusze na zakup wymarzonego lokum. Co warto wiedzieć o ww. programie dopłat? Odpowiedzi znajdziemy poniżej.

Składanie wniosków o dopłaty – im wcześniej, tym lepiej

Podczas przydzielania środków z programu MdM uwzględnia się kolejność składania wniosków. Jak już wcześniej wspomniano, im szybciej to zrobimy, tym mamy większą szansę na to, aby otrzymać dopłatę i to nawet sięgającą kilkunastu tysięcy złotych, jeśli jesteśmy młodym, bezdzietnym małżeństwem lub singlem. W tych przypadkach dopłata dotyczy zakupu pierwszej nieruchomości. Z kolei małżeństwa posiadające co najmniej 3 dzieci mogą uzyskać dofinansowanie przekraczające nawet 100 tys. zł i przeznaczyć je na zakup pierwszej, ale i kolejnej nieruchomości.

Rządowy program dopłat ma trwać do końca września 2018 roku. Od początku jego wdrożenia, wzrastała liczba zainteresowanych osób. W 2014 roku wykorzystano ponad 1/3 dostępnych środków, a rok później było to ponad 80%. W 2016 roku całkowicie wykorzystano pulę dopłat, a w 2017 roku banki już na początku kwietnia przestały przyjmować wnioski, gdyż zainteresowanie było tak duże.

Dopłata jako uzupełnienie wkładu własnego lub jego alternatywa

Program MdM jest skierowany do osób, które nie ukończyły 35 lat i chcą zakupić pierwszą nieruchomość. Druga grupa osób, dla jakich przygotowano dopłaty, to ww. rodziny wychowujące co najmniej 3 dzieci i posiadające już dom/mieszkanie.

W obu przypadkach po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku mogą oni otrzymać dopłatę do kredytu hipotecznego wynoszącą od 10% do nawet 30% jego wartości. Tym samym jest ona uzupełnieniem wkładu własnego lub też całkowicie go pokrywa. Dofinansowanie obejmuje lokale z rynku wtórnego, pierwotnego, a także jednorodzinne domy. Należy pamiętać o tym, że wysokość otrzymanej dopłaty jest zależna od sytuacji finansowej ubiegającej się o nią osoby.

Jakie warunki musi spełniać nieruchomość w programie MdM?

W przypadku singli i bezdzietnych małżeństw powierzchnia lokalu nie może przekraczać 75 m2. W przypadku rodziny z minimalnie 3 dzieci powierzchnia może być o 10 m2 większa. Istotne jest to, że w poszczególnych województwach co trzy miesiące są określane różne limity dla programu. Tak też przykładowo w pewnym okresie w Poznaniu można było otrzymać dofinansowanie mieszkania z rynku pierwotnego, którego cena za 1 m2 nie przekraczała 5 727,70 zł, a z rynku wtórnego nie była wyższa niż 4 686,30 zł.

Zapoznaj się z ofertami mieszkań oferowanych w ramach programu MdM

Rządowy program dopłat wzbudza duże zainteresowanie wśród osób – singli, małżeństw bezdzietnych oraz posiadających potomstwo, którzy marzą o własnym miejscu do życia. Warto skorzystać z ostatniej okazji na otrzymanie dofinansowania zakupu nieruchomości. Udajmy się zatem do biura sprzedaży, zapoznajmy się z ofertą dewelopera oraz jak najszybciej przygotujmy wniosek, jaki złożymy w banku.