Wymarzone cztery kąty – mieszkanie czy dom?

Wiele osób chcąc kupić własne cztery kąty, staje przed bardzo trudnym wyborem – dom czy też mieszkanie. Każde z rozwiązań ma wiele zalet, ale również wad. Warto przyjrzeć się krótkiemu zestawieniu, zanim podpisze się umowę, która często wiąże z nieruchomością do końca życia.

Lokalizacja
Pierwszą kwestią, którą należy rozważyć, jest lokalizacja wymarzonego lokalu. Mieszkanie często pozwala na zamieszkanie w samym centrum wielkiego miasta, co często ułatwia codzienne funkcjonowanie. Oczywiście w ofertach deweloperów i agentów nieruchomości są również domy w ścisłych centrach, jednak ich cena jest bardzo wysoka, a dodatkowo wybór nieruchomości jest niewielki. Właśnie dlatego należy wybrać między mieszkaniem i wygodą w centrum a domem i spokojem w podmiejskich okolicach.

Codzienne obowiązki
Inną, równie istotną sprawą są codzienne obowiązki związane z nieruchomością. Mieszkanie nie wymaga tak ogromnych nakładów pracy, aby zachować je w należytym stanie. Wystarczy dbać o wnętrza, a klatką schodową, elewacją budynku i innymi kwestiami związanymi z opieką nad budynkiem zajmie się spółdzielnia mieszkaniowa bądź deweloper. W przypadku domu wszystkie sprawy pozostają na głowie właściciela – konieczne jest nie tylko ciągłe dbanie o stan budynku, ale również jego ogrzewanie, co często może pochłaniać odrobinę czasu. Jeżeli do tego dochodzi ogród, to czas ten podwaja się. Oczywiście, dla wielu osób pielęgnowanie domu i ogrodu jest pasją i to właśnie dla nich jego zakup jest doskonałym rozwiązaniem.

Wszelkie koszty
Najważniejszą kwestią są jednak koszty zakupu oraz utrzymania obu rodzajów nieruchomości. Kupno mieszkania czy też domu to bardzo rozległy temat, jednak podążając za alternatywą mieszkanie w centrum, czy też dom pod miastem dowiedzieć się można, że zdecydowanie niższą cenę mogą zaoferować deweloperzy sprzedający domy. W kwestii utrzymania obu rodzajów nieruchomości koszty często równoważą się – mieszkańcy mieszkań płacą czynsz do wspólnoty oraz dodatkowe opłaty za media, a właściciele domów wydają więcej na ogrzewanie oraz remonty. Często jednak zestawiając ze sobą wieloletnie koszty utrzymania mieszkania czy też domu, kwoty te równoważą się – oczywiście zależne jest to od wykorzystywanych rodzajów ogrzewania, częstotliwości remontów i wielu innych składowych. Za domem przemawia jednak jego cena początkowa, która nierzadko jest o połowę niższa od ceny za takie samo bądź mniejsze mieszkanie w centrum miasta.

Co wybrać
Wahając się pomiędzy domem a mieszkaniem, należy zastanowić się przede wszystkim nad preferowaną lokalizacją, zapotrzebowaniem na ciszę i spokój, a także ilością wolnego czasu na ewentualne prace przy danej nieruchomości. Jeżeli nie możesz oprzeć się spacerom po starówce, pracujesz w biurowcu w samym centrum, a w kwestii napraw masz dwie lewe ręce, to z pewnością mieszkanie będzie doskonałym rozwiązaniem. Jeżeli jednak sąsiedzi dokuczali Ci przez całe dotychczasowe życie, cenisz sobie spokój, a dojazd do pracy nie stanowi dla Ciebie problemu, bo lubisz zrelaksować się o poranku za kierownicą, a dodatkowo po pracy chciałbyś spędzić chwile w ogrodzie, to postaw na dom – z pewnością zagwarantuje Ci szczęście.